Dane

Daňové priznanie môžete poslať elektronicky aj so starým občianskym preukazom. Čo to pre vás znamená v prípade Daňového hovorcu?

Občiansky preukaz

Máte Daňového hovorcu? Výmenu občianskeho riešiť nemusíte.
V prípade, ak využívate služby Daňového hovorcu, nutnosť výmeny občianskeho preukazu sa Vás netýka. S daňovým úradom komunikuje Daňový hovorca v mene advokátskej kancelárie a všetky podania podáva za Vás. Zjednodušte si život a získajte slobodu pre tvorivé podnikanie aj Vy. Daňový hovorca Vám bude spoľahlivo držať daňový úrad od tela.

Ak podnikáte, určite ste zachytili, že na konci roka končí platnosť certifikátov na slovenských dokladoch totožnosti s čipom, ktoré štát vydával do 20. júna minulého roka. Náhradné riešenie elektronického podpisovania pre ľudí, ktorí si zatiaľ nevymenili starú verziu čipového občianskeho preukazu alebo dokladu o pobyte cudzinca, má fungovať iba polrok – od januára do konca júna 2023. Následne už bude výmena nevyhnutná.

 

Aby bolo možné na podpisovanie používať občiansky preukaz vydaný do 20.6.2021, je potrebné vykonať dva jednoduché kroky:

 

  1. Aktualizácia aplikácie Kliend eID, ktorý je súčasťou programu e-občiansky. Aktualizácie si program často vyžiada sám a stačí ich len potvrdiť.
  2. Na občiansky preukaz nahrať nový certifikát prostredníctvom aplikácie eID Klient.

Nechcete riešiť výmenu občianskeho preukazu?
Vyskúšajte Daňového hovorcu.

Daňový hovorca je spoľahlivý partner vo Vašom podnikaní. Daňový úrad Vám budeme držat od tela a Vy sa tak budete môcť naplno a bez starostí venovať svojmu podnikaniu.

 

Vyskúšať službu

Kvalifikovaný elektronický podpis bol v minulosti potrebný na autorizáciu podaní, ak používateľ stránky finančnej správy nepodpísal takzvanú zmluvu o elektronickej komunikácii. Napokon štát garantuje, že alternatívny štýl podpisu podporí aj finančná správa, a teda náhradný typ podpisu bude stačiť. V súčasnej dobe IT sekcia MIRRI usilovne pracuje na implementačných prácach tak, aby od januára 2023 mohli daňovníci a občania plne používať ich služby. V ktorých ďalších službách bude dočasný podpis použiteľný, zatiaľ nie je známe.

 

V aktuálnom stanovisku zo strany vlády sa uvádza, že zoznam prípadne doplnkových vybraných elektronických služieb verejnej správy, v rámci ktorých je možné tento spôsob povoľovania využiť, bude postupne zverejňovaný na stránke Slovensko.sk. Ďalšie diskusie stále prebiehajú a štát zatiaľ nezverejnil definitívnu verziu vyhlášky o novom type autorizácie s dočasnou platnosťou, ktorej účinnosť je stanovená na 1. januára 2023.